Menu Zavřeno

Jak naučit miminko na dudlík?

Snažíte se vaši ratolest uklidnit dudlíkem, ale nedaří se vám? Měli byste vyzkoušet více typů a dudlík děťátku nabízet, dokud si na něj nezvykne.

Dudlík je důležitou součástí první výbavičky miminka. Kdysi byl na trhu v jedné barvě ve tvaru sedmikrásky, dnes si můžete vybrat z desítek různých motivů. Kromě pohádkových či univerzálních, najdete v nabídce i čistě chlapecké a dívčí dudlíky, kousky s vtipnými nápisy i designérské skvosty s motivem krajky, motýlů, ptáků, kytiček nebo v nepřehlédnutelném zlatém provedení. Savičky se liší nejen tvarem ale také materiálem, dostupné jsou klasické kruhové typy, dudlíky ve tvaru písmene U nebo ve tvaru motýla, s odvětráním i bez, stačí si vybrat. Sháníte fyziologický nebo anatomický tvar? Anatomický dudlík je ten, který má zploštělou spodní stranu a do pusinky ho vkládáte pouze jedním směrem. Oproti tomu fyziologický připomíná tvarem bradavku a je po celé délce kulatý. Savičky se rozlišují i ​​podle věku dítěte, najdete je v několika materiálových provedeních – silikonovém, latexovém nebo kaučukovém variantě. Vybírat je z čeho, nejdůležitější je, abyste našli typ, který bude vyhovovat vašemu miminku.

Děťátko, Angel, Dudlík, Dítě, Lidé, Fajn

Kdy dudlík dítěti nabízet?

Dudlík je u dětí spojen právě s uspokojením a je skvělým uspávacím prostředkem. Právě v takových chvílích by měl být i nabízen. Pokud dítko odmítá matčiny prsa a má problémy se sáním, je dudlík šikovnou pomůckou, jak to dítě naučit. Některým dětem chvíli trvá, než si na silikonovou věc v pusince zvyknou. Mohou dudlík odmítat, kousat dásněmi nebo jim bude prostě pořád vypadávat a způsobovat tak časté buzení. Možná strávíte hodiny při postýlce zvracením dudlíku zpět do úst, ale jednoho dne ho dítě už nevyplatí, protože si zvykne na jeho přítomnost. Pokud dudlík miminko uklidní nebo jej uspává, nemusíte se bát ho používat. Díky speciálním tvarem a materiálem není dudlík překážkou ani v případě, kdy dítěti rostou zuby. Dudlík také zachraňuje miminko před nepříjemným zlozvykem cucání palce.

Jak zabránit ztrátě dudlíku?

Jedinou nevýhodou zůstává fakt, že pokud je dítě na dudlík zvyklé, musíte ho brát všude s sebou, jinak můžete zažít opravdu nepříjemné chvíle a bezesné noci. Ztrátě dudlíku zabrání šikovné řetízky s klipem, které lze připnout kamkoli. Nemusíte mít strach, nehrozí u nich uškrcení. Na co byste si však měli dát pozor, je frekvence používání dudlíku. Víte rozeznat, kdy ho používáte ‚normální‘ a kdy už touha dítěte po dudlíku hraničí se zlozvykem?

Na toto nezapomeňte!

Dudlíky je třeba pravidelně sterilizovat a měnit. Respektujte věk uveden na obalu i míru opotřebovanosti dudlíku. Kromě samotného dudlíku je vhodné pořídit si nejen klip s řetízkem, abyste ho neztratili, ale i pouzdro, aby se vám při cestování zašpinění.