Menu Zavřeno

VYBAVENÍ DO PORODNICE

Každá porodnice má vlastní předpisy a požadavky pro rodící maminky. To co je v jedné běžné, toho se v jiné nedočkáte. Proto je dobré se na to připravit, abyste nezůstali zaskočeny.

Obecně budou nutné tyto věci:
Občanský průkaz, karta pojištěnce, těhotenská knížka, oddací list, dohoda rodičů o příjmení dítěte (potvrzuje se na matrice, pokud nejsou rodiče svobodný).

Oblečení pro maminku:
– župan
– 2 osušky + 1 ručník na obličej
– 2 – 3 noční košile (alespoň jednu vpředu na zapínání, oceníte to při kojení)
– 5 ks pružných síťových kalhotek (lepší ty, které mají boxerkový střih)
– 2 kojenecké podprsenky (alespoň 1 ks aby byl bezešvý, protože maminka po porodu spí a je fajn, když nepřekáží jejich kostice a různé prošití)
– páry ponožek
– papuče
– gumové přezůvky do sprchy (chrání před plísní)

Kosmetika a hygienické potřeby mamina:
– 1 balení tamponů do podprsenky (3 – 4 dny po porodu se vám začnou prsy velmi nalévat a mléko bude téct)
odsávačku na mléko (manuální nebo elektrickou)
– 2 – 3 balení porodnických vložek
– 4 – 5 ks jednorázových podložek do postele
– toaletní papír a papírové kapesníky

Běžná každodenní kosmetika:
Sprchový gel, šampon na vlasy, kondicionér, vysoušeč, tělové mléko kosmetiku na obličej, zubní kartáček a pastu. Důležitý je krém na bradavky, který by měla maminka začít používat hned při počátečním přikládání miminka, aby bradavky nebyly popraskané a bolestivé. Pokud se nestihnete, nebo nechcete se oholit před porodem sama doma, vezměte si i vlastní jednorázovou žiletku.

Jiné potřebné věci:
Mobilní telefon, nabíječku, časopis na čtení, léky, pokud nějaké na předpis užíváte. Z hygienických důvodů nemocnice doporučují vzít si i vlastní pohár, šálek, příbor (lžíci, vidličku, nůž), ubrousky, utěrky.

Oblečení pro miminko:
Většina porodnic poskytuje oblečení během pobytu v nemocnici, ale pro každý případ je dobré přinést si alespoň základní oblečení. Věcičky přizpůsobte aktuálnímu počasí a ročnímu období.
zavinovačku
– deku
– 2 kojenecké košilky vel. 56
– bavlněnou čepičku
– 1 bavlněný svetřík nebo tenký kabátek vel. 56
– 1 – 2 bavlněné dupačky
– 2 páry malých ponožek
– 1 ortopedické kalhotky vel. 1
– 2 – 3 bavlněné pleny

Vynechejte vlnu a syntetiku
Zcela nevhodné jsou pletené vlněné svetříky, nebo oblečení ze syntetických materiálů, které dráždí jemnou dětskou pokožku. Dětské oblečení před prvním použitím vyperte (používejte pouze minimální množství pracího prášku) a vyžehlete.

Kosmetika a hygienické potřeby pro miminko:
– 1 celé balení jednorázových plenek pro novorozence od 3 – 5 kg (doporučujeme koupit takové, které mají vpředu výřez na pupek a plenka tak třením nedráždí hojící se pupíček děťátka)
– mastičku na zadeček proti opruzeninám
– 1 balení vlhčených utěrek
– dudlík pro miminko na utišení
láhev na mléko (postačující je malá skleněná láhev)

Koupání děťátka:
Ne každá nemocnice poskytuje kosmetiku pro miminko, o tom by vás měli předem informovat, abyste si mohli opatřit věci na koupání dítěte: osušku, dětský sprchový šampon, olivový olej na promaštění pokožky, vatové tampony na čištění oušek či hřebínek. Doporučujeme však používat jen minimum kosmetiky. I když je dětská.