Menu Zavřeno

Jak vybrat správnou odsávačku mateřského mléka?

Odsávačka mléka je pro mnohé mámy nezbytnost. Nikdy ji však nekupujte před porodem. Nevíte, jak u vás kojení probíhat a právě okolnosti kojení jsou při výběru nejlepší odsávačky mateřského mléka prioritní.

S čím vším vám odsávačka mléka pomůže?

Krátce po porodu mohou mít některé maminky problém s zahájením laktace. Právě zde pomůže odsávačka! Stimuluje tvorbu mléka nejen v případě, že jste rodily císařským řezem nebo se miminko narodilo předčasně a vy ho nemůžete kojit. Obecně zvyšuje tvorbu mléka a pomůže i tehdy, když si potřebujete udělat zásoby mléka na dobu, kdy nebudete moci kojit nebo máte prostě ‚jen‘ plné prsy mléka.

Ruční odsávačka je levná a snadná

Vyhněte se tím z druhé ruky, nikdy přesně neznáte historii odsávačky, ani její aktuální výkon. Nezapomeňte, že jde o intimní pomůcku, která může přenášet nemoci a bakterie. Při malém dítěti extrémně nežádoucí stav! Obecně si můžete vybrat mezi ručními – mechanickými odsávačkami a elektrickými. Manuální odsávačky jsou vhodné pro maminky, které s tvorbou mléka nemají žádný problém a jde jim spíše o ulevení před nebo po kojení. Je vhodná pro občasné použití. Jaké jsou její výhody? Je cenově dostupná a má nízkou hmotnost, díky čemuž ji můžete vzít opravdu kamkoliv s sebou. Odsávání není hlučné a děje se pomocí pístu, páčky nebo balónku. Páková odsávačka mléka může být jednofázová a dvoufázová.

Elektrická odsávačka je efektivnější

Ocení ji především maminky, které mají mnoho mléka a potřebují ho uvolnit i několikrát denně. Elektrické odsávačky jsou dražší než ty mechanické, je však možné si je pronajmout. Pokud se rozhodnete elektrickou odsávačku, vyberte si takovou, které můžete nastavit intenzitu i rychlost odsávání.

Jednofázovou či dvoufázovou odsávačku?

Jednofázové odsávačky jsou pro mámy, kterým se mléko tvoří bezproblémově. Tento typ odsávačky umožňuje regulaci vakua, které se stará o odsávání mléka. Výhodou je, že ho víte nastavit tak, abyste během této činnosti cítili co nejpohodlněji. Dvoufázové odsávačky nejvíce ocení ženy, které potřebují po porodu laktaci rozjet. Proč? Dvoufázové odsávačky důvěryhodně napodobují způsob kojení miminka. Odsávání probíhá ve fázi stimulační a laktační. Dvoufázová odsávačka mléka je velmi šetrná k bradavce, dvorci i prsní tkáni, takže je ideální na vícenásobné denní odsávání prsů.

O každý typ odsávačky se musíte starat. Jak?

Vždy po odsávání přístroj pořádně omyjte, aby v něm mléko neuschlo. Odsávačku mléka rozeberte na všechny části a každou z nich důkladně omyjte teplou vodou. Nezapomeňte části, které můžete sterilizovat, pořádně vyvařit. Stačí vám 3 až 5 minut. Po vyvaření je nechte volně uschnout. Elektrické části jako adaptér a motorek se nečistí.

Shrnuli jsme pro vás fakta

Pokud budete od miminka pryč jen příležitostně a s tvorbou mléka nemáte problém, postačí vám ruční odsávačka, ale pokud potřebujete šetřit čas, zvolte raději elektrickou odsávačku, některé modely umožňují i ​​odsávání z obou prsů najednou. Tento typ odsávačky pomáhá stimulovat produkci mléka a zároveň jím zkrátíte čas odsávání o více než polovinu. Nezapomeňte však, každé mamince vyhovuje něco jiného, ​​proto zvažte všechna pro a proti a podle toho si vyberte nejvhodnější typ pro vás. V nabídce máme různé typy a značky ručních i elektrických odsávaček té nejvyšší kvality.