Menu Zavřeno

PŘÍRODNÍ HRAČKY PRO DĚTI

Tak, jak se stále více zajímáme o zdravou stravu, tak v dnešní době maminkám záleží i na složení hraček, které svým dětem kupují. V hračkářstvích je téměř 80 % hraček z plastu, o kterém víme, že je zdraví škodlivý. A víte proč? Evropské normy pro povolení škodlivých látek jsou sice snížené, ale to neznamená, že jsou zdraví nezávadné.

I my se v poslední době často zamýšlíme nad hračkami, které naše děti mají ve svých pokojích. Popravdě, máme jich dost. Před nějakým časem jsme je intuitivní začali vyřazovat, zajímat se a studovat jejich složení. A tak se plast pomalu ale jistě vytrácí z našich poliček a noví nájemci jsou z přírodních materiálů jako je dřevo, nebo kaučuková guma.

Na mnoha plastových výrobcích nacházíme značky BPA nebo BPA-FREE. Dejme si ruku na srdce, víte co vůbec znamenají? Ano, u mnoha z nás rozhoduje hlavně cena a kvantita, do pozadí se dostává kvalita. Kvantita, která není pro děti přínosem. Zbytečně mnoho hraček narušuje pozornost, protože děti nevědí, se kterou si hrát. Méně je někdy více. V porovnání s množstvím hraček a cenou, se v konečném důsledku ceny vyrovnají, kvalita se zvýší, kvantita se sníží a vytrvalost našich dětí se zdvojnásobí.

Co je to BPA a ftaláty v hračkách? Proč jsou pro zdraví dětí škodlivé?
Bisfenol A (BPA) je chemická látka objevena na konci 19. století. Vzniká kondenzací fenolu a acetonu. Už jen ten název zní dost chemicky, že? Za posledních deset let byly vypracovány stovky studií, které poukazují na vážné zdravotní rizika pro organismus, již v nízkých dávkách. A každá máma chce pro to své dítě jen to nejlepší. Plastové hračky by tak v dětském pokoji neměli vůbec co dělat.

Bisfenol A u novorozeňat vzbuzuje největší obavy, protože tak malý organismus není schopen tyto škodliviny vyplavit z těla, tak jako dospělý člověk. BPA je považován za vývojový, reprodukční a nervový toxin, který má schopnost narušovat vývoj hormonálního a imunitního systému.
Další škodlivou látkou, kterou obsahují plastové hračky, jsou ftaláty. Používají se na změkčení plastů a umělých hmot. V domácnosti se s ftaláty můžeme běžně setkat, protože jsou téměř všude. V kosmetice, v obalech na potravinách a dokonce i v oblečení. A jak se dostanou ftaláty do dětského organismu? Jednoduše, protože malé dětičky vše rady ochutnávají a cucají. Tak se tyto chemické látky uvolňují a přímo se dostávají do organismu. Tyto látky poškozují játra, ledviny a jsou karcinogenní.

BPA-FREE – V některých zemích je látka BPA zakázána. Jako první ji zakázaly Kanaďané. Evropská komise omezila jejich zákaz používání na kojenecké láhve. Nadále se však používá při výrobě některých hraček, plastových nádobí nebo dudlíků. V zemích, kde je látka BPA zakázána, je nahrazována látkou (BPS, BPF), ale to neznamená, že nový plast není škodlivý. V mnoha případech jsou alternativní sloučeniny mnohem více škodlivější pro zdraví jako samotné BPA.

My jsme začali hledat pro naše děti přírodní hračky, které budou pro jejich zdraví neškodné. Jsou vyrobeny s ohledem na zdraví dětí a životní prostředí.