Jak naučit dítě chodit?
Pokud dítě nezíská rovnováhu, pak mu trvá i samostatné chození. Pomoci mu můžete koupí speciálního dětského chodítka. Jaké typy trh nabízí a v čem jsou jejich přednosti?
Existují dva základní typy chodítek: statické chodítka a aktivní chodítka. První typ je sám o sobě nepohyblivý, dítě se do něj pouze zavěsí a má možnost odrážet se špičkami nohou od podlahy, díky čemuž trénuje pohyb při chůzi. Těmto chodítkům se říká „pavouk“. Aktivní chodítko – je vybaveno kolečky, takže slouží jako jednoduchá opora. Batole se drží za velké madlo, cítí se bezpečněji a rychleji zvládne základní prvky chůze. V nabídce jsou i „interaktivní“ chodítka, které kromě své základní funkce nabízejí i jiné využití. Jaké? Jsou obohaceny o rozmanité rozvíjející aktivity, takže děťátko může poslouchat různé zvuky, listovat si knížku nebo pozorovat světelné efekty.
S „pavouky“ dítěti nehrozí pád
Klasické chodítko tvoří sedačka a stabilní konstrukce na kolečkách, jejímž úkolem je zabránit pádu dítěte. Často je součástí pavouka i pult s pestrobarevnými hračkami. Dítě se v chodítku pohybuje odrážením se od podlahy a dokáže se samostatně přesouvat v prostoru už před prvním rokem života. Nikdy nepoužívejte chodítko spíše než ví děťátko samostatně stabilně sedět, tedy ne dříve než dovrší šestý nebo sedmý měsíc života. Tato hranice je však pouze orientační, vždy závisí na samotného dítěte. Mnohé batolata v pavoukovi vydrží spokojené celé hodiny a právě to je důvod, pro který se klasické chodítko pro dítě těší své oblibě i mezi mnoha rodiči, ale nikdy nepoužívejte chodítko na ‚odkládání‘ dítěte. Pokud se rozhodnete pro koupi klasického chodítka pro dítě, vyberte typ s možností výškového nastavení a dbejte na kvalitní a stabilní konstrukci. Je vhodné střídat používání chodítka se samostatným pohybem vašich ratolestí.
Aktivní chodítko klade nároky i na dítě
Chodítko si děťátko tlačí před sebou a zároveň se ho přidržuje, takže mu poskytuje oporu při prvních krocích, ale musí se snažit i samo. Pravdou je, že aktivní dětská chodítka nejsou natolik bezpečné jako klasické chodítka, avšak vzniká díky nim prostor pro rozvoj správných motorických návyků. Mnozí tento typ oproti klasickým chodítkem považují za lepší a zdravější volbu, ale vždy je výsledný výběr i tak na zvážení samotného rodiče. Velmi oblíbené z hlediska kvality i stability jsou aktivní chodítka vyrobeny ze dřeva. Některé dokonce motivují těch nejmenších k chůzi. Pokud děťátko chce, aby mu chodítko hrálo nebo svítilo, musí začít chodit. Aktivní chodítka existují v podobě standardních hracích panelů, ale také ve formě oblíbených zvířátek, vozíků s nákladem, autíček či kočárků pro panenky. A kdy dítě zvládne chůzi s oporou aktivního chodítka? Než kolem devátého měsíce to nebude. Než dáte dítěti aktivní chodítko, odstraňte z podlahy všechny překážky, na kterých by dítě mohlo spadnout a obujte mu pevnou obuv bez tkaniček. Dítě mějte vždy pod dohledem, ať už se nachází v klasickém statickém chodítku, nebo ho tlačí před sebou.