Menu Zavřeno

Autosedačka pro miminko s ISOFIXEM

Určitě se vám už dostal do uší pojem ISOFIX. Oč při něm jde a s čím vám pomůže?

ISOFIX je normovaný způsob připevnění dětské autosedačky k automobilu. Tento prohnaný vynález se skládá ze dvou pevně ukotvených úchytů na vozidle, připevněných pevně k jeho karoserii. Dětská autosedačka je také vybavena dvěma částmi, které zapadají do úchytek na vozidle. Obrovské plus? Autosedačka je díky tomuto systému mnohem stabilnější. Namísto upevnění pomocí pásů ji snadno ‚nasadíte‘ nebo vyberete z auta kdykoliv potřebujete. Rychle a jednoduše!

Vývoj autosedaček zrychlil

V dnešní době jsou autosedačky povinným vybavením všech automobilů, ve kterých se vozí děti. Kdysi se však bezpečnost malých pasažérů příliš neřešila. Boom autosedaček a celkově, bezpečnosti při přepravě dětí, nastal až v osmdesátých letech v Americe. Od ‚západních‘ ho okopíroval i zbytek světa, naštěstí.

V současnosti jsou již systémy sedaček důkladně testovány a jejich vývoj se žene vpřed mílovými kroky. Součástí tohoto vývoje je i systém ISOFIX. Zatímco dnes je bezpečnost na prvním místě, první autosedačky se věšely zezadu na sedačku řidiče či spolujezdce. Šlo o látkové sedáky bez jakéhokoli připoutání.

V roce 1962 byly vynalezeny první systémy využívající bezpečnostní pásy i pro děti. Postupně se však začalo ‚přitvrzovat‘, přicházely stále nové zákony a nařízení, kterými se výrobci dětských sedaček museli řídit. Výsledek? Dnešní autosedačky jsou na špičkové úrovni, vybavené důmyslnými systémy a mnohokrát testovány.

Perfektním bezpečnostním prvkem současnosti je i pětibodový bezpečnostní pás. Při něm však bezpečnost nekončí, každý rok přicházejí výrobci autosedaček s technologickými novinkami, aby poskytovaly dětem tu nejvyšší možnou ochranu během jízdy.

Pokud si jdete kupovat autosedačku, vsaďte na kvalitu. Pokud si vyberete autosedačku s označením i-Size, můžete si být jisti, že ji budete vědět pomocí isofixových konektorů jednoduše instalovat do auta, ISOFIX systém je totiž součástí těchto oblíbených dětských sedaček.

Zorientujte se v druzích ISOFIX-U

Polo univerzální systém ISOFIX – můžete ho najít i pod názvem semi – universal, udržuje autosedačku se základnou v rovné poloze a obvykle se využívá při ‚vajíčkách‘ 0+ a 1.

Specifický systém ISOFIX vyhovuje jen určitým automobilem, které uvádí návod. Tento systém nepoužívá třetí kotvící bod.

Univerzální systém ISOFIX má tříbodový systém úchytu pro autosedačky skupiny 1 a 2/3, vajíčka ním neuchytil.