Menu Zavřeno

Jakou zvolit kosmetiku pro miminko?

Pokožka několikadenního miminka je maximálně citlivá a žádá si speciální přístup. Jakou kosmetiku pro novorozence zvolit, abyste jí dopřáli to nejlepší a zároveň ji chránili?

Čekáte děťátko a chcete být na jeho příchod dokonale připravené? Pokud přemýšlíte, jaká kosmetika bude pro vaše miminko nejlepší, nejste samy, toto dilema řeší téměř všechny maminky. Je důležité zvolit dětskou kosmetiku šetrnou k pokožce, ale u novorozenců byste to s kosmetikou tak či tak neměli přehánět. Doporučuje se miminko nekoupat každý den, ale je třeba věnovat pozornost pokožce na zadečku, tu ošetřujete i vícekrát denně. Zadeček miminka musíte udržovat v suchu a čistotě, jen tak zabráníte opruzeninám a vyrážkám.

Cute Baby Taking a Bath

Jakou dětskou kosmetiku zvolit v prvních týdnech?

Na začátek pro miminko potřebujete jen tu nejnutnější základní kosmetiku. Pediatři doporučují vybírat co nejšetrněji produkty. Některé maminky nakoupí spoustu kosmetiky a pak zjistí, že ji nepotřebují, nebo že na ni má miminko alergii. Miminko má velmi jemnou pokožku a už v porodnici se může zjistit, že děťátko trpí některými kožními problémy a bude vyžadovat speciální kosmetiku. Když budete na oddělení šestinedělí a budou vás učit koupat miminko, uvidíte, jakou používají kosmetiku sestřičky, a pokud vašemu miminku ‚sedne‘, můžete si ji pak pořídit i domů. Při odchodu domů z porodnice obvykle maminky dostávají kufřík se vzorky kosmetiky na vyzkoušení, takže nemusíte mít doma velké zásoby krémů či gelů.

Co by kosmetika pro novorozence neměla obsahovat?

Je důležité, abyste byli při výběru dětské kosmetiky opatrní. Po některých výrobcích může vzniknout vyrážka, šupinky, zarudnutí, svědění, nebo dokonce alergická reakce. Vyvarujte se výrobkům, které obsahují barviva, parfémy, parabeny, silikony a silné esenciální oleje. Kosmetika musí být určena pro miminka. Pokud není, miminka často reagují velmi špatně. Nezapomeňte, že vám stačí malé množství přípravku, nespotřebujete velké množství kosmetiky. Ideální je malá kapka na potření tělíčka. Pozor dávejte na záruční dobu a myslete při výběru na to, že i ten nejdražší krém nemusí být pro vaše dítě ten nejvhodnější a nejlepší. Sledujte složení výrobků a řiďte se zejména použitými ingrediencemi. Určitě je lepší zaměřit se na přírodní kosmetiku než na tu, která obsahuje škodlivé syntetické látky. Bio kosmetika je velmi přísná na výrobu, nesmí obsahovat syntetické látky, barviva, parfémy a konzervační látky. Kosmetika s označením bio je podstatně dražší, ale máte u ní jistotu, že vašemu dítěti nic nehrozí.

Základní výbava kosmetiky pro miminko

– líh na čištění pupíku a gázové čtverečky
krém na zadeček proti opruzeninám
– krém nebo olejíček po koupeli
– mýdlo, olej na koupání
– krém na obličej do větru a mrazu
– krém na ochranu proti slunci
šampon
– některé maminky používají i masážní olejíček pro miminko, olej na rýmu a bylinný krém při bolesti bříška

Péče o novorozence je pro každého rodiče prioritou a správná volba kosmetiky pro miminko je klíčovým prvkem tohoto rituálu. S ohledem na citlivou pokožku novorozenců a jejich náchylnost k podráždění, je důležité vybírat jemné a bezpečné produkty. V tomto článku se podíváme na to, co by rodiče měli vzít v úvahu při výběru kosmetiky pro své malé prcky.

Bezpečnost na prvním místě

Při výběru kosmetiky pro miminko je bezpečnost klíčovým faktorem. Vyhněte se produktům obsahujícím agresivní chemikálie, barviva a parfém, které mohou dráždit citlivou pokožku. Volte produkty označené jako hypoalergenní a dermatologicky testované, abyste minimalizovali riziko alergických reakcí.

Jednoduchý seznam složek

Méně je někdy více, a to platí i pro složení kosmetiky pro novorozence. Vyberte produkty s minimálním množstvím složek a s co nejvíce přírodními ingrediencemi. Často budou obsahovat pouze základní složky, jako jsou voda, minerální oleje a hypoalergenní přírodní vůně.

Speciální produkty pro novorozence

Existují speciální produkty navržené přímo pro citlivou pokožku novorozenců. To může zahrnovat jemné mýdlo, šampon a krém na tělo, které jsou vyvinuty tak, aby byly šetrné a hydratační. Tato kosmetika by měla respektovat přirozenou rovnováhu pH pokožky miminka.

Ochrana před sluncem

Pokud plánujete venkovní aktivity s vaším malým prckem, nezapomeňte na ochranu proti slunci. Vyberte opatrně opalovací krém určený speciálně pro novorozence, s vysokým faktorem ochrany a bez chemických látek, které by mohly dráždit pokožku.

Individuální reakce

Každé miminko je jedinečné, a tak může mít individuální reakci na různé produkty. Při prvním použití nové kosmetiky vždy proveďte test na malé části pokožky, abyste se ujistili, že nedochází k žádným nežádoucím reakcím.

Konzultace s pediatrem

Vždy je dobré konzultovat s pediatrem před začátkem používání nových produktů na pokožku miminka. Odborník vám může poskytnout doporučení na míru a pomoci vám vybrat produkty, které nejlépe vyhovují potřebám a citlivosti vašeho dítěte.

Výběr kosmetiky pro novorozence může být zpočátku překvapivě komplikovaný, ale s důkladným průzkumem a citlivým přístupem můžete zajistit, že péče o pokožku vašeho miminka bude nejen efektivní, ale také laskavá a bezpečná.