Menu Zavřeno

NEJLEPŠÍ ODSÁVAČKA MLÉKA

Odsávačka vám uleví od přebytků mateřského mléka, pomůže se spuštěním laktace i vytvořením zásob, když dítě nemůžete kojit, nakolik jste v práci nebo se večer rozhodnete něco podniknout. Ne všechny odsávačky dokáží uspokojit každou z těchto potřeb. Seznamte se s jejich jednotlivými typy a vyberte z nich tu správnou.

Jak vybrat odsávačku mléka?

Manuální – jsou vhodné pro maminky s bezproblémovou laktací. Můžete je použít pouze příležitostně. Odsávání je třeba provádět ručně, vlastními silami, což může být po delším čase fyzicky náročné. Trh nabízí varianty s obsluhou pomocí jedné či dvou rukou. Výhodou těchto odsávaček je nízká cena, skladnost, minimální hmotnost a tichý chod. Existují jednofázové i dvoufázové. Podle mechanismu odsávání si můžete vybrat mezi pístovými, balónková a pákovými modely.

Elektrické – ocení maminky, které potřebují pravidelně odsávat mateřské mléko. Pokud dítě kvůli odloučení nemůžete kojit, zaměřte se na výkonný dvoufázový model s kompatibilními lahvemi, které usnadní manipulaci a uskladnění mléka. S tímto typem pomůcek jsou spojeny i nevýhody. V první řadě k nim patří vyšší cena, hmotnost a vzhledem k přítomnosti motorku i hlučnost. Většina elektrických odsávaček vyžaduje síťové napájení, takže se vždy musíte nacházet v blízkosti elektrické zásuvky. Na trhu však objevíte i kombinované modely využívající síť i baterie.

Rozměry a hmotnost – Ruční odsávačky mateřského mléka jsou malé a lehké – váží od 200 do 400 g. Elektrické varianty bývají v důsledku přítomnosti motorku větší a těžší.

Tlak a rychlost sání – některé modely umožňují nastavení intenzity podtlaku, rychlosti sání a dokonce i stimulačního programu. Čím více možností máte k dispozici, tím lépe. Míra citlivosti je u každé ženy jiná, stejně i její potřeby. Nelze tak předem určit, co bude pro vás nejlepší. Kvalitní odsávačky mohou nabídnout až 9 stupňů intenzity podtlaku.

Objem – ve většině případů o rozpětí 80-260 ml. Nejčastěji se setkáte se 125-150 ml.

Jak správně odsávat – nejdříve se pohodlně usaďte, v ideálním případě byste při tom měli hledět na dítě, jeho fotografii, tak podpoříte tvorbu mateřského mléka. Můžete si i pomoci manuální stimulací v podobě lehké masáže prsu, která spustí laktaci a uvolňování mléka. Na odsávačku připevněte prsní nástavec vhodných rozměrů a bradavku vsuňte do jeho tunelu. Měla by se v něm pohybovat volně, bez jakéhokoli tření. Nástavec na bradavce zlehka přidržujte. Pokud používáte elektrickou odsávačku, zvolte vyhovující podtlak a začněte s první stimulační fází. Vlivem rychlého a mělkého odsávání dochází k vylučování mateřského mléka a zvýšení jeho průtoku. Odsávačka vzápětí přejde do druhé fáze hlubšího odsávání. Některé elektrické přístroje tyto fáze střídají automaticky, u jiných na to musíte dohlédnout samy. Kombinování stimulační a odsávací fáze navozuje sání miminka a zlepšuje tvorbu a průtok mateřského mléka. Pokud si odsáváte mléko manuálně pomocí jednofázové odsávačky, zkuste zmíněné fáze napodobit. Mělo by to trvat 15-30 minut. Mléko rovnoměrně odsávejte z obou prsů každé 3 hodiny. Pokud chcete podpořit laktaci, může to být i častěji.

Uskladněním odsátého mléka – na méně než 24 hodin vám poslouží chladnička s teplotou 2-4 ° C. Na nádobu s mlékem si zaznamenejte čas i datum. Pokud mléko potřebujete uchovat na delší dobu, musíte ho zmrazit. Před krmením ho v teplém vodní lázni nebo speciálním ohřívači zahřejte na tělesnou teplotu. Tento proces by neměl přesáhnout 20 minut. Zahřáté mateřské mléko spotřebujte do 4 hodin.