Menu Zavřeno

NEJLEPŠÍ FUSAK

Malé děti nemají naplno vyvinutý termoregulační systém, v důsledku čehož snadno prochladnou. Před zimou je proto třeba je důkladně chránit. Na zahřátí v kočárku, sáňkách nebo v autosedačce dokonale poslouží fusak. Pokud sáhnete po tom správném, bude s dítětem růst a vydrží mu až tři zimy.

Využijte rozmanitého výběru fusaků a vyberte si takový, který naplní vaše očekávání do posledního detailu. Každý fusak se odlišuje použitými materiály, integrovanými technologiemi, praktickými vychytávkami a designem. Nabízí se široká škála stylů fusaků, aby si našly všechny maminky. Sportovní, veselé, elegantní nebo nadčasově moderní, které splní vaše individuální preference.

Jak vybrat fusak?

Velikost – vždy přizpůsobte věku a výšce dítěte. Funguje podobně jako spací pytel – dítě je v něm izolované od vnějšího prostředí a musí si ho vyhřát vlastním tělesným teplem. Čím více přebytečného místa ve fusaku, o to hůř se děťátko zahřeje. Na úvahy „vždyť do něho doroste“ proto raději zapomeňte. Pokud se vám fusak nechce každý rok měnit, sáhněte po rostoucím typu s odnímatelnými částmi, které lze podle potřeby odebírat nebo přidávat.

První měsíce života novorozenci a miminka stráví vleže v hlubokém kočárku. Vyberte do něj krátký fusak. Do sportovních kočárků, ve kterých již mohou sedět, zvolte delší model. Pro děti v autosedačkách typu vajíčka jsou vhodné krátké fusaky s otvory na bezpečnostní pásy. V podstatě jde o multifunkční řešení – dítě můžete v jednom fusaku pohodlně přemístit z kočárku do autosedačky. V rámci rozhodování klaďte důraz i na roční období, během kterého plánujete fusak využívat. Trh nabízí lehké letní provedení na zahřátí v chladnějších dnech během léta i teplé zimní fusaky, ideálně do silných mrazů.

Rozměry – v tomto směru vše závisí zejména od výšky dítěte a rovněž předpokládané délky užívání fusaku. Některé modely postačují pouze na první měsíce života miminka. Pokud s fusakem počítáte na delší období, upřednostněte multifunkční rostoucí model s odnímatelnými částmi. Fusak určený pro děti od narození do 1 roku bývá dlouhý přibližně 90 cm. Délka vyhotovení vhodných pro 12 až 36-měsíční děti přesahuje 110 cm.

Typ zapínání – drtivá většina fusaků disponuje pojízdným nebo suchým zipem, přičemž pojízdný by měl být krytý, aby přes něj nefoukalo. Některé modely se zapínají o něco složitější, více zipy. Většinou však nabízejí větší variabilitu při rozepínání a regulaci teploty. K výhodám suchého zipu lze zařadit rychlost, s jakou dítě zabalíte do fusaku. Pokud se však v něm bude příliš hýbat, resp. Usilovat z něj dostat, hrozí otevření zipu. Dítě proto mějte neustále pod dohledem, abyste mohli fusak v případě potřeby znovu zavinout.

Materiál – fusak většinou skládá ze tří vrstev – vrchní funkční, izolační a vnitřní. Na fusaku si nezapomeňte důkladně prohlédnout švy. Měly by být precizní začištěné, bez vyčnívajících nití.

Design – někteří producenti dětských kočárků nabízejí i fusaky, které s nimi dokonale ladí. Nemusí však být natolik kvalitní jako produkty z dílny specializovaných výrobců. Při výběru proto vždy myslete především na pohodlí a ochranu dítěte. Na trhu jsou k dispozici minimalistické sportovní modely i zajímavé designové kousky s beraní nebo jinou kožešinou.