Menu Zavřeno

Co dělat když se dítě vzteká?

Máte doma malého KŘIKLOUNA, který vám už svým křikem a pláčem vytvořil nejednu vrásku na čele? Univerzální řada, jak zkrotit křičící batole, asi neexistuje. Máme však pro vás několik podnětných tipů, jak návaly hněvu vaší ratolesti zmírnit.

Proč dítě pláče?

Záchvaty vzteku u dětí do čtyř let spojuje jedno: hněv dítěte, protože nedostalo, co chtělo. Možná se to nezdá, ale dítě vás nechce cíleně vytočit, jen neví ovládnout své emoce na vzestupu. Jinak řečeno, přímo zoufale touží po něčem, co nemá a neví to vyjádřit jinak než zuřivým pláčem. Zatímco děti přibližně do dvou let touží po jídle, suché plence nebo oblíbené hračce, tříleté a starší děti zas pláčem ukazují svou moc a chtějí vás zmanipulovat. Jsou si totiž vědomy svých potřeb a zkoušejí, protože si je mohou prosadit. Jako dětský hněv zmírněte?

Snažte se předcházet

Dítěti se snažte věnovat pozornost a nechte aktivity na jeho výběru, pokud je to i jen trochu možné. Čím větší svobodu mu poskytnete, tím menší prostor zůstane na hněv. Pozorujte, co dítě nejčastěji rozruší a snažte se podobným situacím vědomě vyhýbat. Pokud víte, že bývá dítě nervózně, když přichází hlad, předcházejte mu tím, že budete u sebe nosit vždy něco malého k zakousnutí.

Pokud k nějaké sporné situaci navzdory vaší snaze přijde a vám začnou téct nervy, nebojte se později dítěti přiznat, že jste udělali chybu a přehnali to se vztekem. Mýlit se je lidské, právě to by mělo umět i vaše dítě. Pokud udělá později chybu, bude pro něj normálně se omluvit. Tyto situace si určitě otestujete v praxi na dětském pískovišti nebo hřišti při půjčování hraček, jsme si jisti.

I ignorace je řešení

Mrňous se zlobí a vy už nevíte jak dál? Pokud neubližuje sobě nebo někomu jinému, jednou z možností je jeho chování ignorovat. Pokud mu vůbec nebudete věnovat pozornost, případně odejdete z místnosti, přestane ho hněv bavit. Nebude mít totiž komu svůj pláč a emoční ‚výlevy‘ adresovat. Nicméně, pokud budete ignoraci jako zbraň používat často, po čase přestane být účinná a ztratí efekt.

Hlasitý křik a vysvětlování

Nebojte se, křik nebude trvat věčně. V jednom okamžiku se dítě utiší, protože potřebuje, abyste mu jeho problém pomohli vyřešit. Pokud je hněv neúnosný a vy se nacházíte na veřejnosti, odejděte s dítětem na klidnější místo, které nebude znamenat stres ani pro jednoho. Zvolte pro uklidňování prcka nejbližší lavičku nebo odejděte z parku do auta, kde vám nebudou hrozit nepříjemné pohledy kolemjdoucích.

Pokud záchvat pláče a křiku pominul, vraťte se opatrně k jeho příčině a snažte se ji vyřešit. Poukažte na to, co je správné a co ne. Pokud dítě rozplakal fakt, že nedostalo například dudlík, od kterého se ho snažíte odučit nebo chrastítko či ‚kousátko‘, které spadlo na zem, to, že se utišilo, neznamená, že mu ho nyní dáte. To by byla chyba!

Vinou může být i nedostatečná komunikace

Umí vaše dítě slovy vyjádřit, co potřebuje, přesto váš nesouhlas vede ke konfliktům? Čím je dítě samostatnější, tím hůře vnímá fakt, že se bez vaší pomoci někdy prostě neobejde. Děti, které mají přibližně dva a půl roku, disponují slovní zásobou přibližně padesáti slov. Přesto je pro ně často obtížné vyjádřit své potřeby. Najděte si vlastní způsob, jak se domluvit a jak si porozumět. Klidně využijte znakování nebo jiné signály, bude se vám fungovat jednodušeji a záchvaty vzteku se zmírní.

A nakonec jedna pozitivní zpráva pro všechny rodiče – jednou záchvaty vzteku nadobro pominou!