Jak přebalit miminko?
Narození miminka je velkou událostí a přináší s sebou řadu nových situací, zejména pro maminky, kterým se narodilo první děťátko a ještě nemají zkušenosti. Jednou ze základních věcí, které je třeba ovládat, je přebalování. Není to nic složitého, takže žádný strach, zvládne to opravdu každý!
Jak často děťátko přebalovat?
Neexistuje na to ideální vzorec, ale ideální je měnit plenku po každém vyprázdnění. Je to nezbytné z hygienických a zdravotních důvodů, kvůli riziku vzniku opruzenin. Dítě rodičům oznamuje mokrou plenku obvykle pláčem, ale stává se, že některým dětem tento nekomfort až tak nevadí a nepláčou. Co se týče přebalování a kojení, existují dvě skupiny maminek. Ty, které doporučují přebalit miminko ještě před kojením, a ty, které zastávají názor, že je lepší přebalovat po kojení, protože miminko se velmi často vyprázdní právě až po krmení. Vyzkoušejte obě varianty a zjistěte, co je pro vaše miminko nejlepší na základě vlastních zkušeností. V případě novorozenců a malých dětí je přebalování tématem číslo jedna, v tomto období života děti špiní pleny v podstatě neustále. Novorozenců je třeba přebalovat častěji, vše však závisí především na tom, jak vaše dítě na mokrou plenku reaguje. Má vaše dítě citlivou pokožku a sklon k podráždění nebo ekzému? Kontrolujte a měňte mu plenku častěji.
Nepodceňujte přípravu
Předem si připravte věci, které budete na přebalování potřebovat. Nesmí chybět přebalovací podložka (omyvatelná nebo jednorázová), jednorázové nebo látkové pleny, dětský krém na ošetření kůže proti opruzeninám, vlhčené ubrousky pro děti (pokud se rozhodnete opláchnout dětský zadeček vodou, nebudete vlhčené ubrousky potřebovat), látková plena na osušení zadečku miminka. Rodič, který jde přebalovat miminko, by si měl nejdříve umýt ruce.
Takto postupujte při přebalování
Je třeba připravit přebalovací podložku a položit na ni miminko. To svlékněte tak, abyste mohli vyměnit plenu. Rozbalte plenku na miminku. Miminko chyťte za kotníky a mírně ho za kotníky nadzvedněte, dostanete se tak ke všem místům na kůži, které musíte očistit. Novorozenci a malé děti se velmi často začnou vyprazdňovat právě ve chvíli, kdy jim rozbalíte plenku, proto buďte ve střehu. Pokakaná miminku otřete nejdříve zadeček při spodní části pleny. Potom plenu položte pod zadeček vašeho děťátka. Vlhčenými ubrousky opatrně ale pečlivě setřete všechny nečistoty. Pokud přebalujete holčičku, vždy nečistoty otírejte směrem ke konečníku, nikdy ne naopak! Chlapečkovi nadzvedněte varlata a pořádně očistěte kůži ve všech záhybech. Připravenou látkovou plenou osušte místa, která jste čistili vlhčeným kapesníkem. Vezměte novou plenku, rozbalte ji a vložte pod zadeček miminka. Kůži miminka v plenkové oblasti ošetřete jemným dětským krémem proti opruzeninám. Vrchní částí pleny přikryjte miminko po bříško. Postranní části pleny zalepte.
Hotovo, miminko je přebalené!
Oblečte mu pohodlné dětské oblečení. Doporučujeme maminkám a tatínkům, aby si se svým miminkem během přebalování povídali. Mluvte jemným hlasem, usmívejte se na miminko a brzy se dočkáte spokojené odezvy vašeho drobečka.
Na toto si dejte pozor!
I když se zdá, že během přebalování dáváte na dítě maximálně pozor, stane se, že musíte na pár vteřin odběhnout. To jsou přesně ty momenty, kdy se stává nejvíce dětských úrazů! Pokud přebalujete své miminko na přebalovacím pultu nebo na vyvýšené podložce, nikdy jej nenechte bez dozoru! Pokud by se například otočilo a spadlo z větší výšky, může se vážně zranit. I když si říkáte, že vaše miminko se ještě otáčet neumí, nikdy nevíte, kdy to přijde. Může to být právě během těch pár vteřin, kdy ho necháte samotě.