Kdy vyrazit do porodnice?
Kdy jet do porodnice? Velmi častá otázka, kterou si kladou hlavně prvorodičky. Pomineme-li všechny zdravotní důvody, jako jsou nečekané komplikace různého druhu (krvácení, vysoký krevní tlak a další závažné stavy), které samozřejmě přivedou nastávající maminku do porodnice mnohem dříve než samotný porod, zůstává otázkou, jak poznat, že porod začíná to je ono a kdy jet do porodnice. Taková obecná a asi nejčastější poučka zní, že ideální je jít do porodnice, pokud nastanou pravidelné kontrakce, které se po cca 5 minutách opakují a tento stav trvá minimálně 2 hodiny. Ale to je, mírně řečeno, velmi obecná odpověď. Záleží na mnoha okolnostech, protože jako každá žena je jiná, tak je i každé těhotenství a porod. Níže tedy nastíním situace, podle kterých se rozhodnout, zda a kdy jít do nemocnice.
Pravidelné kontrakce
Porod v naprosté většině případů začíná nástupem pravidelných kontrakcí. Zdůrazňuji slovo pravidelné, protože takové kontrakce jsou pro porod charakteristické. Existují dva typy kontrakcí – pravé kontrakce, které vedou k otevření porodních cest a končí narozením miminka, a dále takové, které nemají vliv na porodní cesty, ale mohou být docela silné. jsou vyhozeni do porodnice dříve, než je nutné. Je dobré vědět, že určitý stupeň děložních kontrakcí se většinou projevuje téměř během celého těhotenství, děloha se fyziologicky tonizuje a připravuje se tak na pozdější porod. Žena to může vnímat jako občasné tvrdnutí břicha, a pokud tyto sporadické stahy nenabývají na síle a pravidelnosti, je vše v pořádku. Ke konci těhotenství se tyto kontrakce mohou vyskytovat častěji a být hlášeny s větší intenzitou. Zejména pro prvorodičky může být těžké rozeznat, zda jde o poslíčky nebo skutečný začátek porodu.
Nejlepší způsob, jak to zjistit, je horká voda. Pokud si nejste jistá, zda začínáte rodit, cítíte více či méně silné kontrakce, které vás nenechají v klidu, dejte si koupel s teplou vodou nebo teplou sprchu (voda však nesmí být příliš horká). Pokud kontrakce postupně ustávají, znamená to, že můžete být v klidu, jsou to poslíčci a na porod to zatím nevypadá. Pokud naopak kontrakce vlivem teplé vody zesílí, stanou se pravidelnými, častějšími a vydatnějšími, což je pravděpodobně začátek porodu. V tomto případě máte dvě možnosti – buď můžete jet rovnou do porodnice nebo ještě zůstat v pohodlí domova, v klidu se na vše připravit, porovnat si myšlenky a vstřebat, že už je to tady. Prodýchávejte jednotlivé vlny, sledujte, jak se kontrakce mění a nabírají na síle a prostě si dělejte, co se vám zlíbí a do porodnice se přesuňte až ve chvíli, kdy se sama rozhodnete, že nastal ten správný čas.
Osobně jsem zastáncem druhé varianty, protože známé domácí prostředí, kde se cítíte příjemně a bezpečně, je pro zahájení porodu ideální. Často se stává, že samotný příjem na porodní sál, zejména na začátku porodu, může způsobit dočasné zpomalení až zastavení porodu – přeci jen se najednou ocitnete v cizím nemocničním prostředí a s cizími lidmi – to je přirozená reakce. Vaše rozhodnutí jít do nemocnice však závisí na vás a vašem vnitřním pocitu, takže pokud se doma ve své posteli a ve vaně cítíte dobře a bezpečně, zůstaňte tam, dokud vám to bude vyhovovat. A pokud se naopak cítíte již od začátku lépe a pod dohledem porodních asistentek a lékařů, jeďte samozřejmě do porodnice. Ale v každém případě se musíte rozhodnout, kdy jít do porodnice, protože rodíte, takže pokud je to váš první porod, tak se radši cestu do porodnice neodkládejte příliš dlouho.
Odtok plodové vody
Dalším způsobem, jak může porod začít, je odtok větší či menší části plodové vody. Ač se to možná nezdá, ani v tomto případě nemusí být snadné poznat, zda jde skutečně o plodovou vodu, protože ne vždy se to děje jako ve filmu, kdy se z těhotné ženy najednou vyvalí proud vody a jde do porodnice. Ale pokud se tak stane (a že se stane) je jasné, že co z vás teče, voda určitě bude. Někdy však odteče jen malé množství vody a vy si nemusíte být jisti, zda jde skutečně o vodu. Pak je dobré vzít vložku a pokud do hodiny nebo dvou vyteče, máte jasno. Tak či onak, ani v takové situaci nemusíte hned do porodnice. Za předpokladu, že je plodová voda čirá nebo lehce narůžovělá a kultivace GBS (streptokok skupiny B) z pochvy negativní, můžete pár hodin počkat doma, protože ne vždy se kontrakce objeví ihned s prasknutím plodového vaku, jsou ještě nějakou dobu čeká (ale není to pravidlem) .
Pokud však voda odtéká zakalená nebo zbarvená do hněda či zelena, případně zapáchající, měli byste do porodnice dorazit co nejdříve, ideálně do hodiny. Totéž platí pro pozitivní kultivaci pochvy (výtěry se provádějí většinou ve 36. týdnu těhotenství), z důvodu včasného podání antibiotik k prevenci poporodních komplikací u novorozence. V případě, že se kontrakce ani po pár hodinách od odtoku plodové vody nedostaví, je dobré se přesunout do porodnice, kde natočí CTG (záznam miminka), vyšetří v jaké fázi porod je a dohodnou se s vás na možném dalším kroku. A pamatujte – jste to vy, kdo rodí a kdo rozhoduje.
Dále si můžete přečíst, co vzít sebou do porodnice nebo se podívat na různé kojenecké potřeby.